خرید عمده و واردات کالا از چین

درباره شرکت

 این شرکت با نام تجاری ” آیسان تجارت ابریشم”  با مسئولیت محدود و شماره ثبت 39450  از سازمان ثبت شرکتها، در ایران و با نام ” Aysan Trading Co.Ltd” در چین فعالیت می کند که با وجود داشتن کادری مجرب و آشنا با بازارهای فروش و کارخانجات تولید کننده و همچنین با آشنایی با زبانهای فارسی، ترکی آذری، ترکی استانبولی، انگلیسی و چینی این امکان را برای مشتریان فراهم می کند تا از لحاظ  پیدا کردن مراکز فروش و تولید و همچنین برقراری ارتباط باعوامل فروش و کارخانجات هیچ نگرانی نداشته باشند. مشتریان محترم همچنین می توانند همزمان با انجام امور خرید توسط این شرکت، از مناطق توریستی کشور پهناور چین بازدید به عمل آورده و اوقات و لحظات خوشی را در مدت اقامت خود در چین با همراهی این شرکت تجربه کنند.

  مجموعه کارهایی که توسط  شرکت قابل انجام می باشد:

1)    یافتن کارخانجات و مراکز فروش مرتبط با سفارش مشتری در اقسا نقاط چین (Sourcing)

2)    چک کردن کیفیت کالا

3)    چانه زنی در مورد قیمت ها (Negotiation)

4)    تهیه پیش فاکتور (Proforma)

5)    تهیه فاکتور فروش (Purchase)

6)    تهیه برگه استاندارد بین المللی برای کالا های مورد نیاز

7)    بار گیری کالا و تهیه اسناد حمل کالا

8)    تهیه و ارسال سایر مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا

9)    ترخیص کالا در صورت درخواست مشتری

10) ارائه مترجم به محض ورود به کشور چین و انجام تشریفات لازم برای بازدید از کاخانجات، دفاتر فروش، نمایشگاههای فصلی و مناطق توریستی تفریحی

 


 

”  منبع یابی عبارت است از جستجوی منابع تولید و مراکز خرید به منظور یافتن کالاهایی  با کیفیت بهتر و هزینه ی کمتر”

منبع یابی اولین و اساسی ترین گام تجارت در کشور چین است و نیازمند شرح مشخصات کالا همراه با جزئیات به کارخانه ها و مراکز عرضه می باشد که معمولا به همان سادگی که در مجلات و روزنامه ها بیان میشود نیست. چون اگر شما استراتژی های مناسبی را در این زمینه نداشته باشید ممکن است با لیستی از تأمین کننده ها مواجه شوید. بنابرین باید بدانیم موارد گوناگونی اطراف ماست و شناختن نوع منابع مهم است. همچنین باید به این نکته توجه کرد که اگر افراد استراتژیهای صحیح به کار نگیرند، فریب خورده و  تجارت برایشان زیان آور خواهد بود.

بنابرین برای شناخت بهتر در مورد چگونگی منبع یابی ، چندین مورد از مشکلات متداول در منبع یابی در کشور پهناور چین رابیان می کنیم:

 1. تعداد زیاد تأمین کننده ها :

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی ازمشکلات عمده ی متوجه منابع در چین مربوط به تعدد گزینه های منابع است و افراد مبتدی در این مسیر نمی دانند که دقیقاً باید به که اعتماد کنند. جستجوی ساده در وب سایتها مانند alibaba.com  میتواند این حقیقت را اثبات کند. اما متأسفانه عده ی کمی از منابع در سطح گسترده قابل اعتماد هستند و میتوانند برای تعاملات همکاری در بلند مدت استفاده شوند. بنابرین خریداران زیادی دچار سر در گمی هستند و نمیدانند به که اعتماد کنند. چون با نگاه کلی به این منابع کثیر مانند کارخانه ها، به نظر میرسد اغلب آنان مشتاق به همکاری با شما باشند.در این سایتها همانطور که شما به سادگی پیام ها را به تأمین کننده ها ارسال میکنید، آنان در طی چند دقیقه به شما پاسخ می دهند و مفید و یاری رسان به نظر می آیند، اما مشکلات فراتر از تصور است. و اگر شما در باب قوانین مقرر و نوع تجارت در چین آگاه نباشید، می تواند برایتان زیانبار باشد و شرایط بدی را برایتان ایجاد کند، چرا که در اغلب موارد کالا های درخواستی با کالا های ارسالی متفاوت بوده و حتی امکان سو استفاده در این موارد وجود دارد.

 1. نیاز به بازدید از کارخانجات :

کارخانجات در چین با روالی کار می کنند که سفارشات را می پذیرند و حتی شرایط کاری را هم پذیرا هستند.

چین کشوری نیست که بتوان در آن تجارت آنلاین انجام داد. بویژه اگر شما خواهان تجارت در سطح وسیع باشید.

فرض کنید شما لیستی از تأمین کننده هایی را که می خواهید با آنان کار کنید را در اختیار داشته باشید. یکی از موارد بسیار اولیه که بدان نیاز دارید بازدید تک به تک و رو در رو از کارخانجات است.  این مسئله برای اتباع بیرون چین زیاد ساده نیست و این صرف هزینه و زمان است، اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، این یکی از ضروریات برای موفقیت در کار است.

 1. موانع زبان و فرهنگ و رسوم : این مانعی است که اغلب کاستی ها و زیان های تجاری را پشت سر خود دارد. چون حتی اگر شما تصمیم به آمدن و بازدید رو در رو از کارخانجات گرفته اید ، تفاوت های زبانی و فرهنگی باز هم غیر قابل اجتناب هستند. چون اکثر کارخانجات قادر به صحبت به زبان انگلیسی نیستند، ممکن است کارکنانی داشته باشند که قادر به صحبت به زبان انگلیسی باشند اما انگلیسی آنان معمولا در آن سطحی نیست که مسائل و مشکلات مربوط به شما را توضیح دهد. بنابرین زمانیکه نوعی از مشکلات در آینده برای سازندگان چینی  ایجاد شد، ممکن است به آسانی آن را به گردن اشتباه در ایجاد در ارتباطات بیفکنند و این به عذر معمول آنان تبدیل خواهد شد. همچنین تفاوت های فرهنگی ممکن است مانع باشد. باید توجه داشت که تجارت در چین، کاملاً متفاوت از کشور های غربی است. تجارت غرب هدفمندتر و قابل اطمینان تر است. اما تجارت در چین بر اساس روابط است. تجارت در چین بمانند غرب متخصصانه نیست. مردم چین برای کسی که با آنها روابط خوبی داشته باشند یا با کسی که بتواند به زبان آنان صحبت کند، آسان تر کار میکنند. همچنین نسبت به کسی که از کارخانجات آنان به طور دائم بازدید کند ، مشتاق به برقراری روابط شخصی بالا هستند.
 2. جزئیات تولید : همانطور که در ابتدا اشاره شد ، فهم نوع محصولی که قرار است تولید شود ، یک وحله ی مهم از فرآیند به شمار می آید. شما نیاز به اطمینان خاطر از فهم ویژگی های مرتبط با تولیدات و منابع هستید. این همان نکته ای است که در طی آن منابع شاخص از غیر شاخص تمییز داده میشوند. منابع تأمین کننده ی شاخص تنها به درک نگرانی های شما بسنده نمی کنند بلکه ایده های جدید و انواع جدید را هم معرفی میکنند. اما حالت های غیر شاخص، تنها ایده های شما را اجرا میکنند، اما در سطحی نیستند که با ایده های شما چالش کنند یا چیزی بدان اضافه کنند. بنابراین  شما نیاز دارید تا اطمینان خاطر یابید تأمین کننده ها نگرانی ها و مشخصه های شما را می فهمند و آنچه از خط تولید بیرون می آید و یا در مراکز خرید عرضه می شود دقیقا همان چیز و یا حتی بالاتر از آن باشد که انتظار داشتید.
 3. قابلیت اطمینان منابع تأمین کننده : و نهایتاً نیاز دارید تا بررسی کنید منبع تأمین کننده ی شما قابل اعتماد است یا نه ؟ آیا کار کارخانه ها یا شرکت های تجاری که تولیدات را از سازندگان می گیرند و می فروشند ، سود آور است ؟ برخی مواقع آنها حتی به شرکت های تجاری هم ربط پیدا نمی کنند، آنان دسته ای از مردم هستند که در معاملات تجاری و تجارتهای بخشی شرکت دارند و تلاش برای فریب دادن شما می کنند.

چگونگی شروع منبع یابی در چین

 

 1. ابتدا باید بدانید چه می خواهید . شما بایستی تجارت کافی را در کشورتان انجام داده  باشید و به توافقات صادراتی، نیازمندیهای پیش فرض  و میزان محبوبیت کالایی که در چین ساخته شده در کشور خود، آگاه باشید.
 2. شما نیازمند اطمینان خاطر در مورد بالا پایین های  بازار تولید در کشور چین و فروش در کشور خود هستید. حین منبع یابی نیازمند تأمین اطلاعات دقیق راجع به تولیدات مد نظرتان هستید. همچنین نیازمند این هستید که در مورد تولیدکننده تان هم اطمینان خاطر پیدا کنید.
 3. نیازمند پیدا کردن کارخانه برای تولید کالا های مد نظر خود هستید که وابسته به محتویات تجارت شماست. برخی خریداران هزینه را محور قرار میدهند و برایشان فقط ارزان تمام شدن کالامهم است. کیفیت برای آنان در رتبه ی دوم قرار دارد. برخی دیگر بر کیفیت تمرکز دارند. آنان میخواهند سازنده ای را پیدا کنند که قادر به تولید محصول به شیوه ای که دلخواه آنان است ، باشد .آنان در مورد استانداردهایی که برایشان مهم است متمرکزند.
 4. اکنون شما میتوانید کار خود را با تأمین کنندگان منبع با وب سایت ها ، مجله های تجاری یا با نشان دادن قراردادهای تجاری ، ارسال ایمیل به آنها و خواستن نمونه از آنان شروع کنید.
 5. نیازمند لیستی از تأمین کننده ها هستید که در ابتدا بیان شدند. سپس نیازمند به ویزیت مستقیم آنان ، بررسی خط تولید آنان ، و بررسی گواهی آنان خواهید بود. شرایط کاری آنان را بررسی کنید . چقدر جدی هستند ؟ آیا کار با آنان آسان است ؟ آیا پایبند به استانداردهای کار هستند ؟ دید خارجی و کلی کارخانه ، آزمایشگاه و … چگونه است ؟
 6. شما نیاز به گرفتن قيمت جارى مظنه شده از کارخانجات موجود در لیستتان هستید تا مناسب ترین قیمت ها را بدانید. همزمان با مظنه قيمت هااز سازندگان ، شما نیاز اطمینان خاطر از محاسبات انجام شده و کیفیت و شاخصه های مورد نظر  برای کالا هستید.

ما چه کاری را میتوانیم برایتان انجام دهیم ؟

ما همه ی کارهای پایه را میتوانیم برایتان در چین انجام دهیم ، بمشابه آژانس منبع یابی برای شما، ما تعدادی سازنده در لیستمان داریم که قادر به کار طولانی مدت هستند. ما گروهی با تجربه برای ارائه تجربیاتمان به شما برای تسهیل تجارت شما در چین در اختیار شما قرار می دهیم.

خدمات ما در زمینه ی منبع یابی :   

 1. ما اطلاعات محصولات مورد نظر شما را از شما میگیریم. اما در مورد اطلاعات ” تطبیق با بهترین حالت ” را فراموش نکرده ایم. چون برای پیدا کردن منابع مناسب تر برایتان ، ما نیازمند داشتن اطلاعات دقیق و صحیح هستیم.  در برخی موارد، ممکن است لازم باشد برای رفع هر نوع ابهام و سؤالی نمونه هایی را از شما همراه با مشخصات دریافت کنیم.
 2. ما همه ی این کارهای دشوار را برای پیدا کردن منبع تأمین کننده ی مناسب و متناسب با نیازمندیهای شما انجام میدهیم. همچنین ما نمونه ها را از هر تأمین کننده ای  همراه با      قیمت ، هزینه ی حمل ، بیمه )به شما ارسال می کنیم و منتظر ارزیابی و پاسخ شما می مانیم.
 3. بعد از ارزیابی کیفیت و قیمت توسط شما، از نمونه انتخابی توسط شما مطلع می شویم.
 4. به محض اینکه پاسخ را دریافت کردیم ، میتوانیم برای معاملات اقدام کنیم.

 

آنالیز کیفیت :

در زبان تجارت یا به زبان ساده تر داد و ستد، آنالیز کیفیت عبارتست از : ” اطمینان از این مورد که انجام امور سفارش، تولید و تحویل دادن کالا دقیقاً مطابق سفارش مشتریان باشد و کالای درخواستی مشخصه های مد نظر را دارا باشد.”

معمولا این اطمینان کاری ویژه، بخصوص در رابطه با کالاهای  ساخت چین وجود ندارد. عوامل متعددی وجود دارند که معمولا مشتریان در فرایند خرید نادیده می گیرد، چون در این موارد رتبه بندی ذهنیشان در مراتب اولیه قرار نگرفته است. بنابرین در این صورت تولیدات انبوه به سادگی از نمونه های مد نظر مشتری متفاوت خواهد بود.

اگر این مسئله از ابتدا جدی گرفته نشود، محتمل است که مشکلاتی ایجاد شود، چون مشتریان دسترسی به منابع تأمین کننده ندارند تا همه چیز را از اول دوباره تصحیح کنند.

بنابرین اول از همه شما نیازمند اطمینان خاطر نسبت به این مورد هستید که شرکت خریدار به تست های سر سختانه ارزش قائل شود و همچنین در قراردادهای خود آنها را قید کند.

مراحل زمانی آنالیز کیفیت :

دو نوع زمان آنالیز کیفیت وجود دارد :

 1. در حین اجرا : این نوع آنالیز که آنالیز غیر معمولتری است، نیازمند چک کردن همه موارد قبل از شروع تولید و در طی روند تولید است. که این فرایند نیازمند حجم عظیمی از زمان و تلاش در رابطه با بازدید بدون وقفه از کارخانه ها است. این نوع چک کردن کالا رواج کمتری دارد، با این حال چون شما اطمینان خاطر می یابید که همه چیز تحت کنترل است و احتمال تقلب و نقص اندک است، ارزشمند می باشد.
 2. زمان خاتمه : این راه متداول برای انجام آنالیز است که شما گزینه هایتان را چک میکنید و این مربوط به زمانی است که کالای از لاین تولید بیرون می آید و آماده برای حمل و نقل میشود.

آنالیز محصولات می تواند به هر دو صورت انجام گیرد یعنی دقیقاً از همان ابتدای شروع تا زمان خاتمه. البته همه ی این موارد شدیداً وابسته به سطح دقت ، زمان و تلاش برای انجام کار مطابق با نظر مشتری است. این موارد از یک مشتری به مشتری دیگر متفاوت است، چون مشتریان گوناگون انواع متفاوتی را برای تست مد نظر دارند.

آنالیز کیفیت چگونه صورت میگیرد ؟

سه راه برای تست کیفیت وجود دارد :

 1. خودتان این کار را انجام دهید : شما نیازمند به ویزیت کارخانه برای چک کردن همه چیز خواهید بود که مطمئن شوید همه چیز رو به راه است. اما این روش، معمولا روشی نیست که مشتریان آن را ترجیح دهند، چون آن قدری زمان کافی برای اقامت طولانی مدت در کشور مبدا (چین) را ندارند و همچنین آنان معمولا مهارت لازم برای دانستن آنچه در خط تولید اتفاق می افتد را ندارند. سازندگان ممکن است خطاها یا اشتباهات کوچکی را در حین تولید مرتکب شوند که دور از چشم مشتری قرار گیرد و تولید نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.
 2. به تست های کیفیت کارخانه اعتماد کنید : اغلب کارخانه ها آنالیز کیفیت را برای تولیداتشان در محیط سر بسته انجام میدهند اما هر فردی حق دارد تا به کل فرآیند شک بورزد، چون تست های کیفیت کارخانه بسیار ساده و بدون دقت هستند و ممکن است توانایی آشکار ساختن نواقص را نداشته باشند. همچنین در حالت کلی اعتماد به تست های تولید غیر مرسوم و داخلی منطقی نمیباشد چون احتمال آن میرود آنها ایرادات کالاهای خود را آشکار نسازند.
 3. به شرکت ها برای چک کردن محصولاتتان اعتماد کنید : این اغلب برای دسترسی به آنالیز کیفیت مرسوم است . چونکه زمان را برای فروشنده ذخیره میکند که این کار را با عدم نیاز به اقامت در کشور بمدت زمان نامشخص، صورت می گیرد و این اطمینان بدست می آید که تولیدات چک شده و مشخصه های مد نظر را دارا می باشد.

اگرچه اکثر شرکت ها، آژانس های بی طرف هستند. مسئولیت آنان اعتمادسازی در هر دو مورد فروشنده و تأمین کننده برای راضی ساختن آنان و اعتماددهی به آنان در باب همکاری دو جانبه ی تعاونی است. در واقع آنها مسائل را برای هر دو طرف تسهیل میکنند.

 

خدمات ما در زمینه ی آنالیز کیفیت:

همان طور که در بالا اشاره شد، مسئولیت ما ایجاد اطمینان در زمینه ی سفارشات شما است. ما کارکنان با تجربه ی خود را برای چک کردن فرآیند تولید و یا خرید برای شما به کارخانه ها مراکز عرضه کننده ارسال خواهیم کرد و این اطمینان را میدهیم که تولیدات و کالا ها سازگار با نمونه هایی هستند که قبلاً آن را تایید کرده اید.

ما بفرم نرمال کیفیت کالا را درست بعد فرآیند تولید چک خواهیم کرد یا بهتر است گفته شود زمانی که کالاهای شما انتقال می یابند. اگر شما خواستار چک کردن فرآیند در حین تولید هستید ، پس به ما اجازه دهید تا آینده ی چیدمان و سازماندهی خود را مطابق آنچه شما نیاز دارید ، انجام دهیم.

 


 

معامله

معامله فرآیندی است که بدنبال منبع یابی انجام می شود و مربوط به زمانی است که تأمین کننده ی مناسب یافته شود. معامله بر پایه ی چشم اندازهایی است که از سمت تأمین کننده که دو طرف را راضی نگه میدارد ( تأمین کننده و خریدار ).

معاملات در چین بخش مهمی از ساختار تجارت را شکل می دهند. چون این فرآیند چگونگی رقابت در قیمت نهایی را که از تأمین کننده ها در هر واحد تولیدی گرفته شده است را براورد می کند. همچنین این مورد برای رشد و شکوفایی تجارت در کشور مقصد بسیار مهم تلقی می شود.

بنابرین بدست آوردن قیمت به طور عمده وابسته به اینست که معاملات چگونه هدایت شوند. معامله دقیقاً مثل منبع یابی قسمتی از تجارت است و نیازمند توجه ویژه است. میزان سوددهی کالا ها،  معاملات را مدیریت می کند تا این که پیشرفت و رشد و توسعه صورت بگیرد.

انجام معامله در چین متفاوت از کشورهای غربی است . معاملات در غرب اغلب بر پایه ی جهت گیری مستقیم است ، بدین معنی که نیازی نیست تا زمان زیادی صرف شود و دیدارهای مکرری با تأمین کننده ترتیب داده شود تا اطمینان خاطر از کیفیت و هزینه ها بدست آید. اما انجام معاملات در چین کاری نیست که تنها در طی یک روز انجام شود و نیازمند زمان و تلاش است. تأمین کنندگان چینی قبل معامله اغلب در پی دسترسی به اطمینان خاطر در مورد روابط بلند مدت و شخصی خود با خریداران هستند. تأمین کنندگان چینی از مشتریانی که امیدی برای همکاری در آینده باآنها نباشد استقبال نمی کنند. همچنین برای اشخاص غلبه کردن بر مشکل زبان حین معامله سخت است، علاوه بر آن، آنان می بایستی در مورد تأمین کننده به این اطمینان خاطر برسند که منابعی پتانسیلی هستند و خریداران طولانی مدت برای آنان فراهم می کند. اینها راههایی است که تأمین کننده های چینی اغلب برای برقراری رابطه های تجاری پیاده میکنند.

بنابرین فاکتور عمده و مهم دانستن چگونگی برقرار ارتباط با تأمین کننده و انجام معامله است تا در راستای این شناخت مورد آزار قرار نگیریم و بهترین قیمت را برای تولیدمان داشته باشیم.

خرید

خرید می بایستی با قرار دادهای مهر وامضا شده  انجام پذیرد که حقوق خریدار و فروشنده را در نظر داشته باشد در غیر اینصورت ممکن است مورد آزار واقع شده و یا زیان کار باشند. تصدیق کلامی یا صورتحساب فروش کالا تضمین کافی برای خرید مطمئن نیستند. با ثبت فرار داد این اطمینان حاصل می شود که می توانید در هر صورت که خطایی رخ دهد طرفین درخواست خسارت کنند.

قرار داد خرید بایستی مفاد زیر را شامل شوند :

 1. نام ، نام تجاری ، آدرس هر دو طرف ، لطفاً اطمینان خاطر بیابید که اسم ، اسم تجاری ، آدرس کارخانه تأمین کننده با اسم سازگاری دارد و آدرس کارخانه در گواهی تجارت موجود است.
 2. شرح همراه با جزئیات در مورد تولید شما :

برای رفع هرگونه نقص از تأمین کننده در آینده ، خریدار نیازمند نوشتن آنچه است که واقعاً می خواهد ، جزئیات دقیق تولید ، نیاز به یادداشت دارند. در غیر اینصورت تأمین کننده ممکن است اعتنایی به شاخص های شما نداشته باشد و با بهانه های متنوع پیش برود و شما مدرکی نوشته برای اثبات هر چیزی را نداشته باشید.

 1. دوره های پرداخت : در چین غالباً 30 % قبل از زمان تولید و 70 % بعد تولید و گذراندن همراه با موفقیت آنالیز کیفیت صورت میگیرد.

خریدار همچنین نیازمند احتیاط در مورد دوره های پرداخت است که تأمین کننده بر آن تأکید دارد. آیا آنان بر سیستم پرداخت مشابه T/T(حواله) اصرار دارند یا مشابه L/C و Paypal. اگر تأکید زیاد بر متدهای پرداختی ویژه مانند T/T باشد ، بدین معنی است که آنها تنها در مورد تسليم در CL با يکى از شرايط اساسى اعتبار سند پس از تنظيم و امضا و مهر به طرف ” تسليم ” شود ، توجه دارند و این نشانه ی خوبی نیست.

 1. محدوده های زمانی ، موقعیت و متد اجرا :

بسیار مهم است که زمان دقیق محدوده ی تولیدات را بدانیم ، زمانی که تولیدات شروع شود و زمانی که خاتمه یابد.

برای هر قراردادی ضروری است تا این 4 مورد را شامل شود. و بعد قرار داد سازماندهی شود و هر دو طرف بر این موارد توافق کنند. خریدار نیازمند اطمینان خاطر از قراردادی است که توسط صاحب کارخانه یا مدیر ارائه می شود. چون در چین هر قرار دادی ای قابلیت مهر خوردن و امضا از عالی رتبه ترین شخص را ندارد، پس ارزش قانونی هم ندارد.

خدمات ما در زمینه خرید:

 1. ما میتوانیم معاملات را از طرف شما مدیریت کنیم  و رقابتی ترین هزینه را برایتان در تولید ایجاد کنیم.  بواسطه ی اندازه گیری های مؤثر عملی ، معاملات ما رضایت خاطر شما را از هر جنبه ای تضمین میکنند.
 2. ما قرارداد خرید را آماده میکنیم و اطمینان خاطر می یابیم که هر دو طرف بر مفاد توافق دارند. تلاش ما برای معاهدات در دسترس است تا حقوق هر دو طرف را حفظ کند. ما تجارت شما را در چین و بر پایه ی مفادی که در تعاهدات توافق شد ، دنبال خواهیم کرد تا اطمینان خاطر بیابیم شما هزینه ی چه چیزی را پرداخت میکنید.

پرداخت شما به چه شکلی باشد

به محض توافق بر همه ی مفاد قرار داد ، ما برای اخذ 30 % از کل هزینه ی تولید اقدام خواهیم داد تا شروع تولید توسط کاخانه را سازماندهی کنیم. زمانیکه تولیدات خاتمه یافت و تولیدات تست های کیفیت ما را طی کرد ما 70 % باقی مانده را حصول واقدامات لازم برای بار گیری کالا را انجام خواهیم داد.

 


 

 سهم حمل و نقل دريايی در جابجايی كالا ها در تجارت بين المللي حدودا 90 درصد كل اين تجارت را تشكيل مي دهد اين ميزان  به لحاظ تناژی حدودا شش ميليارد تن از انواع كالا ست كه تقريبا يك سوم آن را كالاهاي نفتي و يك سوم آن را كالاهاي خشك  و فله و بقيه را كالاهاي غير فله تشكيل مي دهند. با توجه به احراز چنين درصدي از جابجايی كالا در تجارت جهاني اهميت  تجارت و حمل و نقل دريايی بعنوان دو بخش جدا نشدني قابل بررسی است. بنظر مي رسد كه ارائه خدمات كارامد در  حمل و نقل دريايی از پارامتر های لازم  و تاثير گذار در انجام تجارت موفق بين المللي است.  بررسی روند توسعه تجارت نمانگر توسعه همزمان چنين حمل و نقلی است ،  حمل و نقل كارآمد بطور يقين باعث افزايش تجارت بين المللي خواهد شد پارامتر هاي موثر بر چنين حمل و نقلي متاثر از مقررات و ضوابط حاكم  حمل و نقل و همچنين حاكم بر خدمات جانبي كه به نحوي بر هزينه هاي حمل و نقل اثر گذار خواهد بود مي باشد. بنابر اين حمل ونقل را مي توان بعنوان ابزار اصلي توسعه تجارت بين المللي و تامين نيازهاي گوناگون فعالان اقتصادي معرفي نمود.  توسعه ظرفيت حمل با  توسعه جابجايي كالا تقريبا از روند يكساني برخوردار بوده است  ليكن هزينه هاي حمل و نقل هنوز بعنوان بخش قابل توجه اي از قيمت تمام شده كالا را براي مصرف كننده  در بر دارد ، اين هزينه ها در كشور هاي در حال توسعه به دليل خلاء  موجود در تاسيسات زير بنايي و همچنين تجهيزات لازم در ارائه سرويس هاي سريع و به موقع كه مي بايستي در خدمت حمل و نقل باشد ناشي مي گردد. كشور هاي در حال توسعه به طور معمول نرخ بالاتري براي حمل محمولات خود بصورت درصدي از ارزش وارداتي سيف شامل هزينه كرايه و بيمه را مي پردازند همچنين هزينه هاي حمل و نقل زميني و عوارض  ترانزيت  كالا و ساير هزينه هاي مربوطه در اين كشور ها بسيار گران تر از كشور هاي توسعه يافته مي باشد.

 


 

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا

پس از دریافت ثبت سفارش از وزارت بازرگانی می بایست نسبت به تنظیم مدارک اقدام نمود . مدارک برای ترخیص کالا به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

دسته اول : مدارک مربوط به کالا
که شامل موارد ذیل است :
1- ترخیصیه
2- قبض انبار
3- بارنامه
4- پیش فاکتور یا پروفرما اینویس
5- فاکتور
6- گواهی مبدا
7- ثبت سفارش بازرگانی
8-  بیمه نامه در صورت وجود

دسته دوم مدارک مربوط به صاحب کالا

که شامل موارد ذیل است :
1- اصل کارت بازرگانی (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
2- اصل کارت ملی (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
3- کپی تمامی صفحه های کارت بازرگانی
4- کپی صفحه کارت ملی مربوط به صاحب کالا (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
دسته سوم مدارک مربوط به نماینده صاحب کالا

که شامل موارد ذیل است :
1- اصل و کپی کارت ملی (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
2- اصل و کپی وکالت نامه محضری (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
3- اصل و کپی معرفی نامه برای گمرک مربوطه (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
4- کپی وکالت
5- کپی معرفی نامه
6- کپی دفترچه بیمه

 


 

درباره نمایشگاه گوانگجو چین

نمایشگاه صادرات چین كه به نام تور گوانگجو یا تور نمایشگاه كانتون چین (تور نمایشگاه گوانگجو) شناخته می شود، از سال 1957 هر سال 2 بار در بهار(15 آوریل /26 فروردین) و پاییز(15 اکتبر/ 23 مهر) برگزار میشود .

نمایشگاه كانتون بزرگترین نمایشگاه تجاری چین است كه دارای متنوع ترین شركت كننده و پر شمار ترین بازدیدكننده می باشد. این نمایشگاه از مهمترین رخداد های دنیای تجارت بین الملل محسوب میشود. نمایشگاهی كه هر ساله هزاران نفر از تجار و بازدیدكنندگاه را گرد هم جمع می آورد و میلیارد ها دلار معاملات تجاری را به ارمغان می آورد.

در ایام برگزاری نمایشگاه کانتون ( نمایشگاه گوانجو) فرصت بی نظیری برای مشاهده نمونه كالا, کنترل بسته بندی و مذاكره مستقیم و بدون واسطه با تولید كننده و بازدید از كارخانه ها و خطوط تولید ایجاد میشود. در این نمایشگاه 50 ارگان مختلف تجاری كه متشكل از هزاران شركت تولیدی و تجاری چینی و خارجی میشود، شركت میكنند. علاوه بر فرصت گفتگوی رودررو ، امكانات منحصر بفردی كه برای دستیابی به اطلاعات از طریق اینترنت برای بازدیدكنندگان ایجاد شده است، امكان دستیابی آسان تر به اطلاعات مورد نظر در زمان بسیار كوتاه را ممكن میسازد.

در کنار آشنایی با تولید کنندگان و محصولات جدید , شرکت در نمایشگاه کانتون , فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی با تجار و بازرگانان کشور های مختلف دنیا در اختیار شما می گذارد.همچنین , بخش شرکت های خارجی از دیگر محاسن این نمایشگاه است که مجموعه ای از تولید کنندگان محصولات مختلف از سرار دنیا را پیش روی بازدیدکنندگان قرار میدهد. از این رو میتوان گفت در این نمایشگاه علاوه بر جستجوی کالا و خدمات مورد نیاز خود از کشور چین , می توان به رایزنی و بازاریابی و تبادل اطلاعات با بازدیدکنندگان سایر کشور ها پرداخت.

مختصری از اطلاعات فازها به شرح زير است :
محصولات فاز 1:مواد اوليه ساختمانی و دكوراسيون نمايی ساختمان تجهيزات فوندانسيون و زير سازی ساختمان انواع ابزار آلات صنعتی ماشين آلات و ابزار آلات ساختمانی محصولات الكترونيكی و الكتريكی
محصولات فاز 2 :سراميك های داخلی و فانتزی شيشه و اشيای شيشه ای تزئينی نساجی و اجسام تزئينی آهنی محصولات سنگی و آهنی بيرونی تجهيزات و وسايل دفاع شخصی .
محصولات فاز 3 :اقسام لباسهای مردانه و زنانه كليه ادوات و ابزار آلات ورزشی منسوجات و الياف خانگی , الياف و مواد اوليه ادوات پزشكی و محصولات درمانی وسايل و محصولات سفری , ورزشی و تفريحی چمدان و كيف…

 


 

حمل با کانتینر(1)

مبحث حمل با کانتینر  به چند بخش که در زیر مشخص شده تقسیم می شود که من به مرور هر بخش را دریک پست بروز می کنم. در این پست بخش اول را می توانید مطالعه کنید. علت اینکه عکسها را بصورت لینک قرار دادم این است که باعث کاهش سرعت بالا آمدن وبلاگ می شد.

اهداف یادگیری

* آشنایی با اینکه حمل با کانتینر دارای چه مزایایی می باشد و شناخت انواع مختلف آن

* آشنایی با شیوه های تخلیه و بارگیری در کانتینر

* آشنایی با انواع کشتی های مخصوص حمل در حمل کالا با کانتینر

* آشنایی با خسارت وارده به کانتینر

* آشنایی با ترمینالهای کانتینر در مبادی ورودی ایران

آشنایی با اینکه حمل با کانتینر دارای چه مزایایی می باشد و شناخت انواع مختلف آن

پیشرفت تکنولوژی در زمینه حمل و نقل باعث گردیده تا متصدیان حمل و نقل تمام سعی و کوشش خود را بکار برند تا محمولات سریعتر و سالمتر به مقصد برسد.یکی از این پدیده ها که باعث تسهیل حمل و نقل بین المللی می گردد حمل کالا بوسیله کانتینر( Container)است.اصولا استفاده از کانتینر از اواسط دهه ۱۹۶۰ رایج گردید.اصولا کانتینرهای استاندارد از سال ۱۹۶۵ به بعد وارد بازار حمل و نقل گردیده و مورد استفاده قرار گرفت و باعث شد تا هزینه های حمل و نقل و بسته بندی کاهش پیدا کند.

استفاده از کانتینر امکان حمل انبار به انبار را بهتر ممکن می سازد.در سیستم حمل و نقل٬ اگر بتوان تعداد دفعات بارگیری و تخلیه کالا را بصورت واحدهای پراکنده کاهش داد٬ ضمن سرعت بخشیدن به کار تخلیه و یا بارگیری ٬کالا با آسیب کمتری بدست صاحبان آن خواهد رسید.حمل با کانتینر این را ممکن می سازد تا واحدها و بسته های زیادی را در کانتینر قرار داده و در واقع بارهای متعددی را بصورت «یک پارچه» (Unitization )در آورد.

*اینک ضمن بررسی مختصر مزایای حمل با کانتینر اشاره ای هم به مزایای یک پارچه سازی خواهیم نمود.

 ۱-مزایای حمل با کانتینر

۱-۱ کاهش خسارت ناشی از شکستگی ٬ خراب شدن یا سرقت مورد بیمه

۲-۱ کاهش هزینه های بسته بندی ٬ تخلیه و بارگیری کالای مورد بیمه

۳-۱ حمل یکجای مورد بیمه در کانتینر با توجه به ظرفیت آن

۴-۱ حمل با کانتینر امکان تحویل کالا را از محل تولید به مصرف ممکن می سازد(Door to Door )

۵-۱ حمل با کانتینر سرعت کار بار گیری و تخلیه را افزایش می دهد.

 

۲-مزایای یکپارچه سازی کالا در حمل با کانتینر

۱-۲ حذف جابجایی سنتی کالا از سیستم حمل و نقل

۲-۲ حداکثر بهره گیری از فضای مفید وسایل حمل

۳-۲ تسهیل در آماده سازی کشتی برای عملیات بارگیری و تخلیه

۴-۲ ممانعت از بارگیری اضافی(Over storage) در وسیله حمل

۵-۲ ایجاد ایمنی و تعادل بهتر و سریعتر در کشتی

۶-۲ کاهش مبادله اسناد مربوط به کالا که باعث وقفه و معطلی در عملیات بارگیری و تخلیه می گردد.

اصولا سیستم حمل و نقل بین المللی کلیه این کوششها و مساعی را بدین جهت مبذول می دارد که بتواند از سرمایگذاریهای انجام شده در این سیستم بهترین بهره برداری را بنماید.

بسیاری از کارشناسان سیستم حمل و نقل براین عقیده اند که پیدایش کانتینر در واقع همان انقلاب تکنو لوژیکی در صنعت حمل و نقل بوده است.«اگر فرض کنیم حمل کالا بوسیله کانتینر اتفاق افتاده و تمام شده باشد ٬ توسعه آن هنوز ادامه داردو در دهه آینده با سرعت زیادتری شکل تکمیلی خود را طی خواهد کرد و مسیر های جایگزینی ٬ تغییر در توازن کالا های وارده و صادره و نوع تکنو لوژی و عملیات مورد بهره برداری از جمله عواملی است که ریسک سر مایه گذاری این سیستم را بالا می برد.در مورد کشور خودمان نخست باید بررسی کرد که چند درصد از مبادلات بین المللی ایران را کالاهای قابل حمل با کانتینر تشکیل می دهد و سهم فعلی مبادله کالا با کانتینر چه فاصله ایی با این درصد از مبادلات دارد؟ جالب است بدانیم که کانتینر بعنوان محفظه ٬ متعلق به خط کشتیرانی است یا خط کشتیرانی آن را از مالکش اجاره کرده است. باید در هر مسیر تجاری محاسبه شود که تعداد دفعاتی که کانتینر از مبداء اولیه پر شده و پس از تخلیه در مقصد نهایی٬ به مبداء اولیه باز می گردد چند بار در سال است».(از کتاب ٬ راهنمای استفاده از کانتینر برای حمل کالا ٬ تالیف ملک رضا ملک پور)

 ۳-انواع کانتینر

همانطور که قبلا اشاره کردیم٬ کانتینر ها از بدو پیدایش خود ٬ یعنی حدود نیم قرن قبل تاکنون تحولات ساختاری فراوانی را پشت سر گذاشته اند. کانتینرها ابتدا از چوب ساخته می شد که هنوز نوع چوبی آن وجود دارد. امروزه اغلب کانتینرها از آهن ساخته شده است. کانتینر هایی که از فایبر گلاس ساخته شده وجود دارد که ضمن مقاوم بودن بسیار سبک و جابجایی آن ساده تر است.در سالهای اخیر کانتینر هایی از جنس آلومینیوم به بازار عرضه شده که بسیار مقاوم و سبک است.کانتینر های یخچالی دارای اسکلت دوجداره هستند و به همین دلیل درجه حرارت را ثابت نگه می دارند و بدین طریق از فساد محصولات و مواد غذایی جلوگیری می شود.تولید و ساخت کانتینر ها ضمن اینکه از استانداردهای بین المللی تابعیت می کند باید براساس معیارهای سازمان بین المللی استاندارد باشد.کانتینر ها را می توان از نقطه نظر ابعاد ٬ وزن٬ اندازه به شرح زیر طبقه بندی نمود.

مشخصات کانتینر ها
علامت ابعاد وزن خالص
طول عرض ارتفاع
IA 40 فوت 8 فوت 8 فوت 30 تن
IB 30فوت 8 فوت 8 فوت 25 تن
IC 20 فوت 8 فوت 8 فوت 20 تن
ID 10 فوت 8 فوت 8 فوت 10 تن

با توجه به جدول ذکر شده در بالا انواع متفاوتی از کانتینر تولید می شود که برای مصارف گوناگون در شبکه حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد. البته کانتینر هایی با ارتفاع بیشتر از آنچه که در جدول بالا ذکر گردیده وجود دارد.

کانتینر هایی که با در نظر گرفتن اطلاعات مشرو حه در جدول تولید می شوند عبارتند از:

تذکر:با کلیک روی اعداد یا کلمه عکس می توانید عکسهایی از کانتینر ها را ببینید

۱-۱-۳ کانتینر برای حمل کالای متفرقه(General cargo containers)

۲-۱-۳ کانتینر های بسته(Closed containers)

۳-۱-۳ کانتینر های روباز(Open top containers)

۴-۱-۳کانتینر هایی که پهلوی آنها باز است.(Open side containers)

۵-۱-۳ کانتینر هایی که رو و پهلوی آنها باز است.(Open top,Open side container)

۶-۱-۳ کانتینر هایی که رو ٬ پهلو و پشت آنها باز است.(Open top,Open side,Open end containers)

 

۲-۳ کانتینر های مخصوصی که دارای کنترل درجه حرارت هستند.

۱-۲-۳ کانتینر های یخچالی(Refrigerated containers)

۲-۲-۳ کانتینر های عایق دار(Insulated containers)

۳-۲-۳ کانتینر های حرارتی(Heated containers)

۳-۳ کانتینر های مخزنی(Tank containers)

۱-۳-۳ کانتینر های مخصوص حمل مایعات

۲-۳-۳کانتینر های مخصوص حمل گاز فشرده 

۳-۳-۳ کانتینر های مخصوص حمل کالای فله(Bulk cargo containers)

۴-۳ کانتینر های کفی(Platform containers)

۵-۳ کانتینر های داری تهویه (Ventilated containers)

۶-۳ کانتینر های سوپر رک(Super Rack Container)


 

كانتینر چیست و چگونه بوجود آمد؟

كانتينراسيون همچنين امكان حمل و نقل چند وجهي (تركيبي) را هم ممكن مي سازد يعني حمل كل مسير از مبدا تا مقصد با استفاده از روشهاي گوناگون حمل و نقل مانند جاده اي، ريلي، دريايي و هوايي امكان پذير است و همچنين مي توان از تركيب اين روشها استفاده كرد پيش از كانتينراسيون، كالا بايد طي مراحل تكراري كم كم در كاميون بارگيري مي شد و سپس به بندر حمل شده و دوباره به همان طريق از وسيله حامل تخليه شده و به دوباره در كشتي بارگيري مي شد اين روند يك فرآيند طاقت فرسا بود و زمان زيادي لازم داشت و لازم بود كشتي ها از 10 روز قبل در بندر حضور داشته باشند تا فرآيند تخليه و بارگيري كامل شود. با عرضه كانتينراسيون، فرستندگان شروع به چيدن كالاهايشان در كانتينرها و تحويل آنها به محوطه چيدمان كانتينرهاي بندر براي ارسال كردند. كشتي هايي كه به بندر مي رسيدند مي توانستند بسته به تعداد كانتينرهاي حمل شده توسط آنها طي يك الي دو روز اقدام به تخليه و بارگيري كانتينرها كرده و به سفر خود ادامه دهند.
مطابق با موسسه استاندارد بين المللي (ISO كه يك سازمان بين المللي است كه از نمايندگان سازمان هاي استاندارد ديگر كشورها جهت اتخاذ استانداردهاي يكسان در 23 فوريه سال 1947 بوجود آمده است) يك كانتينر حمل محموله عبارت است از : “يكي از تجهيزات حمل و نقل كه جهت تسهيل حمل كالاها بوسيله يك يا چند روش حمل و نقلي بدون بارگيري واسطه اي بكار مي رود.”
كانتينرها داراي انواع و اشكال مختلفي هستند. پيشنهاد و توصيه ايزو كانتينرهايي با طول 10، 20، 30 و 40 فوت است اما رايج ترين نوع كانتينرها 20 و 40 فوتي هستند. اما در حال حاضر چند خطوط كشتيراني آغاز به استفاده از كانتينرهاي 45 فوتي كده اند عرض يك كانتينر هميشه هشت فوت( 43/2 متر) و استاندارد ارتفاع 6/8 فوت (62/2متر) و 6/9 فوت (92/2متر) است.
•منشاء كانتينراسيون
مردم فكر مي كنند كه كانتينراسيون يك اختراع جديد است البته اين چيز دور از ذهني نيست سوابقي در مورد استفاده از كانتينر در ترامواهاي انگلستان و آمريكا در حدود سال 1830 وجود دارد.
اين كانتينرها براي حمل و نقل سنگ معدن، سنگ آهك و ذغال سنگ و… استفاده مي شده است اين كانتينرها تقريبا مشابه كانتينرهاي امروزي بودند فقط آنها قدري كوچكتر و حداكثر ظرفيت آنها پنج الي 10 تن بوه است.
كانتينرهاي دريايي كه ما امروز مي بينيم در نيمه دوم 1950 ظاهر شدند اين كانتينرها زاييده‌ افكار شخصي بنام Malcolm MacLean بود كه به عنوان پدر كانتينراسيون خوانده مي شود مكلين يك راننده كاميون در كاروليناي شمالي بود كه از سال 1955 با خريد شركتPan Atlantic Steamship (شركت كشتيراني با كشتي هاي بخاري كه آن زمان وجود داشت) به عرصه كشتيراني وارد شد و آن را متحول ساخت.
مكلين ايده استفاده از كانتينرها براي حمل و نقل كالاها را سالها قبل هنگامي كه در كنار كاميونش در اسكله منتظر رسيدن نوبتش بود در حين مشاهده تخليه كالاها از كاميونها و انتقال به درون كشتي در ذهن خود پروراند. او به اين مسئله مي انديشيد كه اگر بجاي تخليه و بارگيري كاميونها اين امكان وجود داشت كه خود كاميون را با كمي تغيير و اصلاح تخليه و بارگيري كرد چقدر اين فرآيند راحتتر، سريعتر و به صرفه تر بود.
او بعد از خريد دو شركت ديگر كشتيراني شروع به انجام آزمايشاتي در مورد بكارگيري كانتينرها در كشتي هاي تانكري خود كرد . سرانجام در 26 آوريل 1956 يك تانكر كه Ideal X ناميده شد از بندرNewark در نيوجرسي به هوستون سفر كرد اين كشتي 58كانتينر در ابعاد 35 فوت را حمل مي كرد كه محموله آن مايعات بود.
بعد از موفقيت كشتي مذكور، شش كشتي حمل كالا در سال 58-1957 به Trailerships تبديل شدند. Ideal X از جرثقيل هاي مستقر در ساحل استفاده مي كردند اما اين كشتي هاي تغيير شكل داده شده به جرثقيل هايي مجهز شده بودند كه مي توانست كانتينرها را از اسكله بلند كرده و به درون “سلولها” كه بخش هاي كوچكتري از انبارهاي كشتي بود قرار دهد اين كشتي ها توانايي حمل 226 كانتينر 35 فوتي را داشتند.
در سال 1960 ، يك كشتي كالابر تغییر شکل داده شده بنام Santa Eliana متعلق به خطوط Grace، وقتي كه از نيويورك به ونزوئلا سفر كرد اولين كشتي كانتينري در تجارت بين المللي شد. در همان سال مكلين نام شركت خود را به Sealand Services Inc (اين شركت در حال حاضر جزئي از گروه مرسك است)تغيير داد.
در ساحل غربي آمريكا، Matson Navigation يك بازيگر اصلي در تجارت بين كاليفرنيا-هاوايي اقدام به مطالعه جزئيات كانتينراسيون در سال 1956 كرد و تصميم گرفت آن را انجام دهد. بنابراين در 31 آگوست 1958 يكي از كشتي هاي باري كلاس C3 ، ناوگان تجاري هاوايي از سانفرانسيسكو به هاوايي با جعبه هاي 24 فوتي روي عرشه سفر كرد.
در سال 1960، كشتي Hawaiian Citizen اولين كشتي تمام كانتينري شد در همان زمان بندر نيويورك پيش بيني نياز بالقوه در تجارت كانتينري را تشخيص داده و اقدام به ايجاد اولين پايانه انحصاري كانتينري در كنار بندر نيويورك كرد و آنرا پايانه دريايي اليزابت ناميد. مكلين موفق به تشويق ديگر شركتهاي كشتيراني جهت ورود به تجارت كانتينري شد. بزودي شركتهاي راه آهن نيز اقدام به ارائه خدمات واگن هاي مسطح جهت حمل كانتينرها بر روي واگن هاي بي لبه كردند.
هدف ديگر مكلين اروپا بود . ابتدا او شروع به ايجاد يك شبكه از نمايندگان براي جمع آوري مشتريان نمود او بندر روتردام را شناسايي كرد و اولين بندر كانتينري در سال 1966 را ايجاد كرد. از ابتداي پروژه انتقادات زيادي از او شد و وقتي مكلين يك بخش را در تسهيلات جديد پرده برداري كرد، مهمانان همه او را هو كردند.
در آوريل 1966 اولين سرويس فرا اقيانوسي با حركت SS Fairland از بندر اليزابت در نيوجرسي آغاز شد. اين سفر صنعت كشتيراني را شوك زده كرد، چرا كه كالاها چهار هفته زودتر از موعد هميشگي به مقصد رسيد. و اين گونه سرانجام دنياي كشتيراني به سودمندي و اهميت كانتينراسيون اعتراف كرد.
ديگر خطوط نيز يكي پس از ديگري وارد تجارت شدند American Export Isbrandsten ،Moore-McCormack و خطوط ايالات متحده همه وارد اين عرصه شدند. در ژاپن نيز Matson Navigation شروع به تبليغ در اين زمينه كرد.
•تاريخچه “TEU “
ممكن است تعجب كنيد اگر بدانيد كه يك روزنامه نگار مسئول شكل گيري لغت ” Twenty foot Equivalent Unit ” است. ريچارد اف گيبني(Richard F Gibney) كار حرفه اي خود در روزنامه نگاري را از سال 1960 در زمينه كشتيراني و كشتي سازي با گردآوري جداول و اطلاعاتي از كشتي هاي سفارش داده شده و تكميل شده در انگلستان آغاز كرد. در سال 1969 در حاليكه او اقدام به جمع آوري اطلاعات كشتي ها مي كرد، با اندازه ها و ابعاد مختلف كانتينرها كه توسط خطوط مختلف استفاده مي شدند مواجه شد. مسئله قابل توجه در بين آنها كانتينرهاي 24 فوتي ماتسون و35 فوتي Sealand بود. بنابراين او نام” Twenty foot Equivalent Unit ” را بعنوان معياري براي مقايسه بكار برد. اين اصطلاح بعدها رواج يافته و جزئي از تاريخ شد. رايج ترين اندازه كانتينرهاي مورد استفاده در تجارت بين المللي 20، 28، 40و 48 فوتي هستند. ديگر اندازه ها 10فوتي( عمدتا توسط اروپا و براي مقاصد نظامي استفاده شده است)، 24، 44، 45، 46، 53 و 56 فوتي و شايد ديگر اندازه ها باشد. جريان ديگري در اروپا در حال شكل گيري است كه طي آن يك نوع كانتينر جديد با عرض 61/2 متر(5/8 فوت) در حال رواج است؛ اين كانتينرها تحت استاندارد 02 ايزو طبقه بندي مي شوند.
علتي كه فرستندگان اروپايي اين كانتينرها را با اين ابعاد ترجيح مي دهند اين است كه اين اندازه اجازه قرار گرفتن دو پالت استاندارد اروپايي در كنار هم را در خود ميسر مي سازد( كانتينرهاي موجود مطابق با پالتهاي آمريكاي شمالي هستند) .
•كانتينراسيون در زمان حال
در سال2000 ركورد تجارت كانتينري 200ميليون TEU ثبت شده و تخمين زده شده است كه ترافيك با متوسط نرخ پنج درصد در هر سال براي 10 سال آينده رشد خواهد داشت. اين روند حتي ممكن است تا سال 2010 دو برابر شود اين امر مي تواند معلولي از توسعه هاي گسترده در بسياري از كشورهاي آسيايي باشد، مسئله مهم قابل ذكر در ميان آنها چين، كره، ژاپن و مالزي است. تجارت آسيا انتظار مي رود ساليانه 8 الي 10 درصد با توجه به صادرات چين افزايش يابد. همانطور كه بيشتر اقتصادهاي آمريكاي لاتين و آسيا توسعه مي يابند، افزايش در تجارت كانتينري اجتناب ناپذير مي شود. پس بعنوان نتيجه بسياري از خطوط، امروزه اقدام به اجراي برنامه هاي توسعه اي بزرگ كرده اند ناوگان جهاني در سال 2008 ميلادي 107 ميليون . 601 هزار و 73 TEU با حدود 4 هزار و 276 فروند كشتي بوده است كه 5/9 درصد در تعداد و 14 درصد در ظرفيت بيشتر از سال قبل بوده است و 6 ميليون و 700 هزار TEU ديگر نيز كه شامل 1528 كشتي مي شود سفارش داده شده است. در بين اين كشتي ها 54 كشتي با ظرفيت 13000 TEU به بالا وجود دارد و بزرگترين كشتي هاي سفارش داده شده ، 8 كشتي 13هزار و 350 TEU به سفارش شركت كاسكو(چين) است كه قرار است بين سالهاي 2010 و 2012 تحويل داده شود. حمل كننده ها بدنبال كشتي هاي بزرگ و بزرگتر براي استفاده از صرفه جويي اندازه اي اقتصاد (Economic of scale)مي گردند. از نسل كشتي هايي كه براي حمل 226 TEU در سال 1957 استفاده مي شدند امروزه كشتي هايي بوجود آمده كه مي توانند نزديك به 14 هزار TEU کانتينر را حمل كنند.
شركتهاي ساخت كشتي در حال حاضر در حال طراحي كشتي هاي ماموتي با ظرفيت 15 هزار و 18 هزار TEU كانتينر هستند. زياد دور از انتظار نيست كه اين برنامه ها روزي به نتيجه برسد، بنابراين بنادر جديد مجبورند خود را با اين كشتي هاي جديد هماهنگ سازند. وزن(deadweight) اين كشتي ها مالاگا ماكس تقريبا 240 هزار تن خواهد بود. و نياز به آبخوري حدود 18 تا 21 متر دارند.
آيا اينها بزرگترين كشتي هاي جهان خواهند بود؟ خير، در حال حاضر حمل كننده هاي نفت خام فوق عظيم( ULCC) حدود دو برابر اين كشتي ها هستند. جنبه ديگري كه بايد مد نظر قرار گيرد سرعت كشتي هاست. كشتي هايي با ظرفيت حدود 1400 تا 1600TEU مي توانند با سرعتي معادل 30الي 40 گره دريايي حركت كنند. به منظور پهلو دهي به اين كشتي هاي بزرگ، بنادر نيز اقدام به طرح ريزي برنامه هايي براي توسعه نموده اند. بندر سنگاپور در حال حاضر آمادگي خود را براي افزايش آبخور خود به 21 متر اعلام كرده است. با وجود چنين شرايطي، بنادر ناگزير به رقابت با يكديگرند.
امروزه رقابتي را بين بنادر هنگ كنگ و سنگاپور براي اينكه جايگاه نخست در عرصه جهاني كسب كنند مشاهده مي كنيم. هنگ كنگ در سال 2000 ميلادي با 1/18 ميليون TEU در مقايسه با (01/17 ميليون TEU) سنگاپور فاتح ميدان شد. سنگاپور تحت تاثير بندر Tanjung Pelepas در نزديكي مالزي قرار گرفت زيرا حجم زيادي از سهم سنگاپور را بخود اختصاص مي داد آينده متعلق به بنادري است كه بتوانند نيازهاي كشتي هاي سوئز ماكس و مالاگاماكس را برآورده سازند. آنها نه تنها مجبور به افزايش عمق كانالها خواهند بود بلكه بايد سطح بهره وري را بالاتر برده، جرثقيل هاي بزرگتر كه بازويي جهت دسترسي بر بيش از 25 كانتينر داشته باشند و ديگر تجهيزات بهبود حمل و نقل را فراهم كرده و در كنار آن سيستم هاي ارتباطات و اطلاعات مدرن را نيز مهيا سازند.در حال حاضر سطح بهره وري حدود 75 الي 100 TEU در هر ساعت است تا بتوانند يك كشتي با 6 هزار TEU كانتينري را در برنامه روزانه بپذيرند. بنادر پيشرو با افزايش سطح بهره وري خود تا سطح 200 TEU در هر ساعت كشتي هايي با ظرفيت 8 هزار TEU را در كمتر از 24 ساعت رهسپار مي سازند.
•شركت هاي نخست در زمينه كشتيراني و حمل و نقل كانتينر( بر طبق آمار سال 2005)
1- Maersk Sealand incl.Safmarine كه به اختصار بنام مرسك شناخته مي شود و دفتر مركزي آن در كپنهاگ دانمارك واقع است اما در بيش از 100 كشور نمايندگي دارد. تعداد كشتي هاي اين شركت 387 فروند است.
2- Mediterranean يا شركت مديترانه با 257 فروند كشتي
3- گروه سماسگم با 185 فروند كشتي
4- P & O Nedlloyd با 162 فروند كشتي
5- اور گرين با 153 فروند كشتي

•انواع كانتينر
اگرچه تعداد انواع كانتينرها زياد است و بر مبناي كاربرد، جنس، و… طبقه بندي مي شوند اما تعدادي از اين انواع را ذكر مي كنيم:
1-كانتينرهاي سرباز(Open Top) كه معمولا روي آنها توسط يك پارچه برزنتي پوشانده مي شود و براي حمل كالاهايي با ارتفاع بيشتر از استاندارد استفاده مي شود.
2-تانكري(Tanktainer) از يك تانكر كه درون يك چارچوب از كانتينرهاي استاندارد ثابت شده است ساخته شده است و براي حمل مايعات بكار مي رود.
3-يخچالي
4-Swap body نوعي از كانتينرهاي استاندارد كه معمولا بسيار سبك ساخته مي شوند بطوريكه امكان چيدن روي هم ميسر شود يا بتواند از بالا آنها را بلند كرد. برخلاف بيشتر كانتينرهاي فراگير در كشتيراني جهاني.
اين كانتينرها با موادي كمتر و يا داراي وزن كمتري ساخته مي شوند بنابراين باعث صرفه جويي در هزينه هاي خريد ابتدايي و استفاده كمتر سوخت در طولاني مدت مي شوند. Swap body ها اغلب با ابعاد داخلي و خارجي مشابه كانتينرهاي استاندارد مورد استفاده در كشتيراني ساخته مي شوند تا بتوان آنها را روي كاميونها، تريلر و واگنهاي طراحي شده براي كشتيراني سوار كرد.
5-کانتینرهای عایق دار
6-کانتینرهای حرارتی
7-کانتینرهای مخصوص حمل گاز فشرده
8-کانتینرهای دارای تهویه